Jak zacząć jeść zdrowiej?
Chciałbyś jeść zdrowiej, ale nie wiesz jak zacząć? W dzisiejszym artykule znajdziesz 4 proste kroki, które możesz wprowadzić od zaraz!
Jedzenie stanowi nieodłączny element życia. Każdego dnia dostarczamy organizmowi niezbędne makroelementy i mikroelementy spożywając posiłki. Jednak nie każdy produkt jest tak samo wartościowy, często na talerzach goszczą tak zwane ,,puste kalorie’’. Są to najczęściej produkty, które bardzo nam smakują, ale poza kaloriami nie wnoszą do organizmu za wiele.
Zdrowe odżywianie- jak zacząć?
Chcąc zacząć przygodę ze zdrowym odżywianiem warto robić to stopniowo. Wprowadzając powoli zimany, przyniosą w procesie długofalowym pozytywny efekt w postaci lepszego samopoczucia, zrzucenia nadprogramowych kilogramów czy promiennej cery. Zastosuj te 4 proste kroki. Już po tygodniu poczujesz znacząca różnice w swoim samopoczuciu!
PODSTAWOWE ZASADY ZDROWEGO ODŻYWIANIA
NAWODNIENIE
Zawartość wody w organizmie wynosi około 50-60% masy ciała, jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania niemal każdego procesu zachodzącego w organizmie człowieka. Wodę dostarczamy nie tylko z napojów, ale również spożywając inne produkty np. owoce, warzywa czy zupy. Dziennie powinniśmy wpijać średnio 2 l wody. Pojawienie się suchości w ustach świadczy o odwodnieniu organizmu, dlatego nie powinniśmy doprowadzać do takiego stanu. Warto postawić butelkę z wodą na widoku, dzięki temu nie zapomnimy o nawodnieniu w ciągu dnia.
BŁONNIK
Błonnik pokarmowy inaczej nazywany też włóknem pokarmowym. Organizm człowieka nie potrafi pozyskiwać z niego energii, ale stanowi on nieodłączny element prawidłowego funkcjonowania naszych jelit. Dodatkowo wspomaga prawidłową perystaltykę i regularne wypróżnienia. Działanie błonnika w jelitach można porównać do miotełki, która wymiata wszystkie zbędne resztki. Dziennie z pożywienia powinniśmy dostarczać od 20-40g błonnika. Znajdziemy go w owocach, warzywach, produktach pełnoziarnistych czy orzechach.
WARZYWA I OWOCE
Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia codziennie powinniśmy spożywać co najmniej 400 g warzyw i owoców, podzielonych na 5 porcji, czyli ok. 80- 100 g jednorazowo. Za porcje można uznać średniej wielkości owoc np. jabłko lub 200 ml soku. Włączając do diety warzywa i owoce, dostarczymy nie tylko błonnik, ale również witaminy i minerały, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Inspiracje jak włączyć do swojej diety więcej warzyw i owoców znajdziesz tutaj.
UNIKAJ ALKOHOLU
To najczęściej alkohol jest nieświadomym winowajcą złego samopoczucia czy dodatkowych kilogramów. Wypijając kolorowe drinki, nalewki czy mocne alkohole, w ciągu jednego wieczoru jesteśmy w stanie dostarczyć dodatkowo nawet kilka tysięcy kalorii. 1 g alkoholu dostarcza ok. 7 kcal, najczęściej do alkoholu dochodzi kolorowy napój i coś do zagryzienia. Wpłyea to znacząco na ilość przyjmowanych kalorii w ciągu doby. Alkohol dodatkowo odwadnia organizm powodując kiepskie samopoczucie następnego dnia. Wyeliminuj ze swojej diety kaloryczne drinki. Gwarantuję Ci zauważysz zmianę w samopoczuciu.
Zmiana nawyków żywieniowych to nie sprint, a maraton. Nie warto rozpoczynać swojej przygody ze zdrowym odżywianiem od zmiany o 180 stopni, zmiany wymagają czasu dlatego wprowadzaj je powoli.
Mam nadzieje, że dowiedziałeś się z artykułu jak zacząć jeść zdrowiej.Jeżeli, jednak potrzebujesz pomocy lub wsparcia napisz do mnie!
0 komentarzy