Przepisy

Smaczne i zdrowe przepisy

Szukasz smacznych i zdrowych przepisów? Zobacz, co dla Ciebie przygotowałam.

Dieta w chorobie Hashimoto

Dieta w chorobie Hashimoto

Choroba Hashimoto czyli limfocytarne zapalenie tarczycy typu Hashimoto jest chorobą, która dotyka coraz większy odsetek osób. Przyczyny tego schorzenia nie zostały do końca poznane. Przypuszcza się, że czynniki genetyczne odgrywają tu znaczącą rolę, a środowiskowe zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju choroby Hashimoto. Największe znaczenie przypisuje się nadmiarowi jodu czy niedoboru selenu i witaminy D w codziennym jadłospisie. Ponadto jest to choroba nieuleczalna i często towarzyszą jej inne choroby autoimmunizacyjne jak: reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca typu 1 czy celiakia.

czytaj dalej
Kulki mocy

Kulki mocy

Kulki mocy to przykład idealnej przekąski, która zastąpi tradycyjne słodycze w diecie. Nadadzą się dla osób na redukcji, ale nie tylko.

czytaj dalej
Proteinowe ciasto z owocami

Proteinowe ciasto z owocami

Większość przepisów na curry z dynią i kurczakiem, opiera się na wcześniejszym upieczeniu dyni, co wydłuża cały proces przygotowania obiadu. Mój przepis pomija ten krok, co sprawia, że danie robi się dosłownie w 15 min, a najdłuższą czynnością jest ugotowanie ryżu. 

czytaj dalej
Zupa krem z zielonego groszku

Zupa krem z zielonego groszku

Dzisiejszy przepis posiada niski IG, czyli indeks glikemiczny. Indeks glikemiczny to parametr, który pokazuje, jak szybko po spożyciu różnych produktów żywnościowych następuje wzrost stężenia glukozy we krwi.  Jest to istotne dla osób z zaburzeniami gospodarki glukozowo-insulinowej mających np. insulinooporność. Przepis sprawdzi się również u osób zdrowych, gdyż dzięki niskiemu indeksowi glikemicznemu zupa syci na długo. 

czytaj dalej
Facebook