Czy kickboxing pomaga w odchudzaniu?
Aktywność fizyczna odgrywa istotną rolę w utrzymaniu masy ciała. Ponadto dzięki niej możemy zachować zdrowie na odpowiednim poziomie. Nie od dziś wiadomo, że regularny wysiłek fizyczny jest określany jako plan na długowieczność. Niestety, większość Polaków rusza się za mało, albo wcale. Jednak czy ruch ruchowi jest równy? Ile powinniśmy się ruszać aby było to wystarczające? Z drugiej strony czy powinniśmy trzymać się tylko jednej aktywności fizycznej? Co z tym kickboxingem? Na te wszystkie odpowiedzi odpowie właściciel Quick Shot Kickboxing – Łukasz Wabnic.
1. Na czym polega kickboxing?
To sport walki prowadzony wyłącznie w stójce, w przeciwieństwie do MMA zawodnicy nie schodzą do parteru. W ataku wykorzystuje się kopnięcia i uderzenia. Odmiana kickboxingu, którą my trenujemy to full contact. W mojej opinii to najfajniejsza odmiana, ponieważ kopniemy powyżej pasa, co znacznie ogranicza możliwość pojawienia się kontuzji. Wykorzystujemy też ochraniacze na nogi więc po treningu, sparingu czy walce, mamy zdecydowanie większy komfort życia.
2. Od czego należy zacząć przygodę z kickboxingiem?
Od przyjścia na trening. Pierwszy nie wymaga zapisywania się do Klubu. Jeśli ktoś uzna, że chce do nas dołączyć, wówczas jego pierwszym wyzwaniem jest opanowanie umiejętności na biały pas, czyli podstaw w kickboxingu.
3. Czy jest to sport dla wszystkich, pytam w kontekście osób z nadwagą?
Tak, każdy sam wybiera sobie intensywność trenowania. Jeśli ktoś ma problem, aby wykonywać uderzenia szybko, może zmniejszyć tempo. Wielokrotnie ćwiczyły u mnie osoby, które przyszły z nadwagą i po około roku ich sylwetka wyglądała zdecydowanie lepiej.
4. Jak często należy trenować, aby zobaczyć efekty?
Systematycznie. Nawet jeśli ktoś chce trenować raz na tydzień, to ważne, aby „wpadł w ten sport”. Co przez to rozumiem? Jeśli ktoś zda na biały pas, nauczył się technik obrony i ataku, może wziąć udział w pierwszym sparingu, czyli kontrolowanej walce. I jeśli ktoś nawet trenuje raz w tygodniu i myśli o kolejnym sparingu, wówczas organizm mu podpowiada, że należy ograniczyć niezdrowe jedzenie ponieważ, dostrzega, że nadwaga utrudnia mu precyzyjne ruchy.
5. Jaki typ treningu (jakie ćwiczenia) spalają najwięcej kalorii?
Taki, w którym stale jesteśmy w ruchu. Podstawowym elementem kickboxingu jest hop step, zwany też buforowaniem. To ruch polegający na drobnych podskokach lub uginaniu tułowia. Trenujemy ten ruch, ponieważ przeciwnikowi jest trudniej nas zaatakować i w bardziej niespodziewany sposób umożliwia nam wyprowadzanie swoich ataków. To właśnie dzięki temu ruchowi stale ćwiczymy, a co za tym idzie temperatura organizmu stale wzrasta i spalamy kalorie.
6. Ile można schudnąć w trakcie treningu?
To zależy jaka jest waga wyjściowa, płeć i wiek danego organizmu. Z moich obserwacji wynika, że wypaca się od 1,5 kg do nawet 3 kg wody z organizmu.
7. Czy treningi kickboxingu przyspieszają RMR *?
Jak najbardziej, każda aktywność fizyczna zwiększa podaż tlenową i przyspiesza krążenie w organizmie a ćwiczenia wykonywane systematycznie zwiększają kaloryczne zapotrzebowania nawet w spoczynku.
8. Gdzie trenujecie i kiedy?
Trenujemy się przy al. NMP 12 C na poziomie minus 1. To same centrum miasta, szczególne dla sportów walki i Częstochowy, tutaj mieszkał Mistrz Jerzy Kulej. Trenujemy od poniedziałku do piątku więcej informacji na www.quickshot.com.pl.
*Tempo metabolizmu spoczynkowego (Resting Metabolic Rate) to liczba kalorii spalanych przez organizm w spoczynku.
Jeżeli, chcesz dowiedzieć jak zacząć zdrowiej się odżywiać odsyłam Cię tutaj
Potrzebujesz pomocy w zbilansowaniu diety? Napisz do mnie
Dodatkowo zapraszam Cię do zapisania się do darmowego newsletteru! tutaj
0 komentarzy