Spacer, lekarstwo na wszystko?

utworzone przez | paź 21, 2021 | Blog

Spacer, lekarstwo na wszystko?

Najprostsza i najmniej wymagająca aktywność fizyczna – spacer. W obecnych czasach często zaniedbywana. Komunikacja miejska, samochody i dostępność wszystkiego na dowóz sprawiły, że praktycznie nie musimy chodzić. Jednak chodzenie przynosi wiele korzyści nie tylko dla zdrowia psychicznego, ale również fizycznego.
W starożytności Hipokrates głosił, że ,,Spacer jest najlepszym lekiem dla człowieka’’ w obecnych czasach Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zachęca do pokonywania dziennie 10 tysięcy kroków. Jest to liczba, która pozwoli zapewnić poziom aktywności fizycznej na niezbędnym  do utrzymania zdrowia.

Jakie korzyści przynosi spacer?

Po ciężkim dniu w pracy, świetnym pomysłem jest wyjście na zewnątrz i dotlenienie się. Krótkie spacery poprawiają koncentracje i pamięć. Wymieniając zalety płynące ze spacerowania nie można nie wspomnieć o przyspieszeniu  metabolizmu, poprawie kondycji i spalaniu kalorii.
U osób cierpiących z powodu zaparć spacer będzie pozytywnie wpływał na perystaltykę jelit i regularność wypróżnień. Zaledwie 20 minut spaceru będzie miało korzystny wpływ na zdrowie układu sercowo-naczyniowego, obniżenie ciśnienia krwi a także zapobieganie otyłości i cukrzycy typu drugiego.
W Badaniu przeprowadzonym przez czasopismo ,,Asian Journal of Sports Medicine’’  udział wizeło 355 osób, których zadaniem było codzienne pokonywanie 10 000 tysięcy kroków. Wyniki badania były zaskakujące, dzięki spacerom u uczestników poprawił się poziom ciśnienia skurczowego i rozkurczowego. Mała zmiana w ciągu dnia przyniosła spektakularne efekty.

Czy spacerowanie odchudza?

Każdy rodzaj aktywności będzie wpływał na sylwetkę, jeżeli dołożymy do tego regularność oraz prawidłowo zbilansowaną dietę możemy być pewni, że spacerowanie przyczyni się do redukcji masy ciała. Spacer będzie doskonałą aktywnością dla osób, które z różnych względów nie mogą pozwolić sobie na intensywne ćwiczenia.
Jeśli rozpoczynasz przygodę z aktywnością fizyczną możesz zacząć od spacerowania w umiarkowanym tempie i stopniowo zwiększać intensywność.  Chodząc przez godzinę średnio możemy spalić od 200 do 300 kcal, spacerując codziennie przez godzinę w ciągu tygodnia spalimy od 1400 do 2100 kcal.

Jak przygotować się do spaceru?

Najważniejszą rzeczą będą wygodne buty z płaską podeszwą oraz strój, który nie będzie krępował ruchów. Dodatkowym motywującym gadżetem może być krokomierz lub po prostu aplikacja w telefonie, która będzie liczyła kroki. Dzięki temu, będziemy mogli monitorować postęp w pokonywaniu kilometrów. Na spacer warto zabrać również butelkę wody i słuchawki. Czas spędzony na spacerowaniu możemy wykorzystać do słuchania ulubionych podcastów lub audiobooków. Dzięki temu nie tylko zadbamy o zdrowia, ale nadrobimy zaległości.

Musimy pamiętać, że najciężej jest zacząć i wykonać pierwszy krok. Jeżeli obawiamy się, że nie mamy czasu na godzinny spacer w ciągu dnia, zawsze możemy zacząć od malej zmiany. Postawienie auta kilka metrów dalej niż przy samym wejściu do sklepu czy wysiadanie z autobusu przystanek wcześniej  pozytywnie wpłynie na ilość wykonywanych kroków. Dlatego warto zacząć dbać o zdrowie już teraz, bo mała zmiana dziś przyniesie dużo korzyści w przyszłości.

 

Jeżeli, chcesz dowiedzieć jak zacząć zdrowiej się odżywiać odsyłam Cię tutaj 

Potrzebujesz pomocy w zbilansowaniu diety? Napisz do mnie

Dodatkowo zapraszam Cię do zapisania się do darmowego newsletteru! tutaj

 

Pudding chia z owocami

Pudding chia z owocami to lekki deser, który syci na długo. Dodatkowo nasiona chia są cennym źródłem błonnika i kwasów omega-3.

Jogurt z owocami jagodowymi, brzoskwinią i granolą

Jogurt z owocami jagodowymi, brzoskwinią i granolą to pomysł na proste i szybkie śniadanie lub przekąskę. Sprawdź przepis!

Bowl z indykiem w sosie teriyaki

Bowl z indykiem w sosie teriyaki z grillowanymi warzywami, awokado i sezamem to lekka i szybka propozycja na obiad

Makaron z zielonym sosem

Do wykonania makaronu z zielonym sosem potrzebujesz tylko 6 składników, a całe danie nie zajmie Ci dłużej niż 15 min! Sprawdź przepis

Owsianka z borówkami i karmelizowanym bananem

Lato w pełni więc korzystajmy z owoców! Sprawdź szybki i prosty przepis na owsiankę z borówkami i karmelizowanym bananem

Czekoladowa owsianka z malinami, orzechami i skyrem

Czekoladowa owsianka z malinami, orzechami i skyrem, jest szybki rozwiązaniem na pełnowartościowe śniadanie.

Pełnowartościowe śniadanie

Pełnowartościowe śniadanie w 5 minut jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich zabieganych osób, które nie mają czasu stać godzinami w kuchni!

Fit bounty z niskim IG

Fit bounty smakują lepiej, niż ich sklepowy odpowiednik, dodatkowo wykonasz je w kilka minut bez użycia blendera.

SAŁATKA Z PIECZONYM BATATEM

Sałatka z pieczonym batatem z wyrazistym orzechowym sosem idealnie komponuje się w letnie wieczory, sprawdź najlepszy przepis!

Makaron ze szparagami i skórką pomarańczową.

Makaron ze szparagami i skórką pomarańczową to idealne lekkie danie obiadowe, które uzależnia od pierwszego kęsa.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Facebook